Комфорт тварин - як запорука збільшення продуктивності

Комфорт тварин - як запорука збільшення продуктивності

Система інтенсифікації тваринництва зовсім не враховувала фізіологічні та поведінкові особливості продуктивних тварин. Тому, інколи, впровадження незначних вдосконалень буває достатнім для підвищення продуктивності тварин.

Так що ж може реально мобілізувати резерви організму тварини та збільшити продуктивність на 1000 кг/рік/голову молока?

Оцінити кількісно «Комфорт» надзвичайно складно, тому що це різні аспекти у тісній взаємодії один з одним.

Комфорт тварин відіграє велике значення у загальному менеджменті виробництва молока. Ось основні умови, за яких корова почувається ідеально:

 1. Комфортні місця для відпочинку
 2. Свіже повітря
 3. Вільний доступ до корму
 4. Необмежений доступ до води.

Але, найголовніше, дійсно хотіти створити ідеальний комфорт без усіляких компромісів.

Комфорт тварин - як запорука збільшення продуктивності

Чому корова має довго лежати?

Приємно милуватися корівками, які розліглися на галявинах жуючи жуйку. Саме під час випасу корови ведуть себе найбільш природно. Тому, першим завданням є створення у корівнику максимально природних умов.

Якщо місце для відпочинку комфортне, корова лежить до 14 годин на добу.

Якщо корова вимушена лежати на бетоні або твердому гумовому килимку, час лежання скорочується до 6 годин.

Факт підвищення продуктивності у корів, що лежать більше, відомий, але чому?

Коли корова лежить:

 • Синтез слини більш інтенсивний. Підвищена виробка слини природнім шляхом стабілізує рН рубця та дає можливість використовувати високопротеїнові раціони з низьким вводом волокна. Стабільність рН рубця попереджає розвиток субклінічного ацидозу та ламініту.

 • Циркуляція крові у виміні більш інтенсивна. Дослідженнями англійських науковців було показано, що у корів, які лежали, через вим’я протікає крові на 1 л/хв більше, ніж у стоячих. При цьому продуктивність молока збільшується на 8%.

 • Розвантаження суглобів та копит. У корови, що лежить, копита підсихають краще, відповідно копитний ріг стає міцнішим.

Як можна визначити, чи дійсно коровам комфортно у місті для відпочинку? Виключно за поведінкою самої корови.

Щоб визначити кількість корів, які фактично лежать у період, коли стадо відпочиває, потрібно просто порахувати корів. Бажана кількість лежачих – 80%.

Корова у боксі повинна лежати спокійно з підтягнутими кінцівками, без частого витягування передніх та задніх ніг.

Запалення та ушкодження суглобів повинно спостерігатися менш ніж у 5% поголів’я. Корова, коли лягає, практично падає на скакальні суглоби з висоти 20 см, тому погана якість підлоги у боксах для відпочинку сприяє збільшенню проблем.

Короткий бокс, менше 170 см, недостатній для зручного розташування голови корови.

Комфорт тварин - як запорука збільшення продуктивності

Під час організації боксу для лежання слід враховувати наступні фактори:

Під час організації боксу для лежання слід враховувати наступні фактори:

 1. Область голови. Під час вставання корова зміщує свою вагу наперед. Тому для області голови необхідний простір 80-100 см. Це означає, що жодних перепон не повинно бути перед поверхнею на якою лежить тварина.

 2. Поверхня боксу. Чим м’якіша поверхня, тим довше лежить корова. Для корівників з бетонною підлогою є лише один вихід – збільшити підстилку з піску, тирси, соломи. Це значно ускладнює організацію прибирання але відчутно збільшує продуктивність. Як альтернатива – використання гумових матраців. У будь якому виборі підстилка має бути завжди сухою та чистою.

 3. Більше чистого повітря- більше молока. Температура повітря.

Корови- тварини, що люблять прохолоду, тому оптимальною температурою є 7-17оС. Саме за таких температур корова розкриває свій потенціал. Пониження температури тварини переносять більш адекватно ніж підвищення. Під час підвищених температур споживання корму падає, виникає дефіцит енергії, і як результат, зниження продуктивності до 20%. За тривалих підвищенних температур можуть виникати гострі запалення підошви копит та збої у репродуктивному циклі.

 1. Вологість повітря. Стрес корів від холоду виникає у випадку підвищення вологості у приміщенні. При цьому зменшуються ізоляційні властивості волосяного покриву. Взимку під час дихання корова виділяє до 10 л рідини, які відповідно підвищують вологість приміщення.

 2. Загазованість повітря. Чим більша концентрація корів на площу корівника, тим більша загазованість газами, що виділяються від випорожнень тварин. Токсичні гази (аміак, метан, двоокис вуглецю) зменшують кількість кисню, викликають подразнення дихальних шляхів, як наслідок – зменшення продуктивності.

 3. Бактеріальне навантаження повітря. Чим свіжіше повітря тим менше воно містить будь яких мікроорганізмів, в тому числі хворобливих. Так, повітря у корівниках з постійним надходженням свіжого повітря міститься 150 КУО(бактерій)/л повітря, а у повітрі з недостатньою вентиляцією або зовсім відсутній – 700 000 КУО(бактерій)/л.

Під час провітрювання корівника тепле та вологе повітря повинно заміщуватися на прохолодне та сухе. Зміна повітря повинна відбуватися незалежно від пори року, погодних умов та зовнішній температурі. Навіть якщо ззовні йде сніг та вітер, вентиляція не повинна припинятися, лише корегуватися.

Щоб на практиці зрозуміти, чи працює система вентиляції можна використовувати простий метод диму. Дим пускають у місцях відпочинку корів і за характером його розповсюдження оцінюють швидкість зміни повітря. Взимку рекомендується 4 повних заміни повітря/год, тобто кожні 15 хв дим повинен витягуватися.

Якщо повітря у корівнику прохолодне та сухе, корови споживають більше корму та збільшують продуктивність.

Комфорт тварин - як запорука збільшення продуктивності

Як можна швидко та не затратно визначити чи сприяє корівник підвищеному споживанню корму та збільшення продуктивності?

 • Корівник наповнюють димом та спостерігають, як швидко він вивітрюється. Дим без залишку повинен повністю зникати з приміщення за 15 хвилин взимку (0оС) та 1 хвилину влітку (+20оС).
 • Тест димом може визначити напрями повітря та місця проникнення свіжого повітря. Не повинно бути «мертвих» зон, особливо на рівні корів, що лежать.
 • Конденсат на стелі- перша ознака неправильної вентиляції та підвищеної вологості у корівнику.
 • Швидкість дихальних рухів корови. Чим швидше дихає тим важче тварині. Фізіологічним вважається 10-30 дихальних рухів за хвилину.

Прості не затратні зміни у конструкції корівника можуть покращити загальний комфорт поголів’я та відчутно збільшити продуктивність.

Підготувала Новіцька Ольга за матеріалами Хрістіана Брандес, DLG