Як приготувати комбікорм для свиней в домашніх умовах?

Як приготувати комбікорм для свиней в домашніх умовах?

З чого складається комбікорм? Інгредієнти комбікорму.

На сьогоднішній день виробництво комбікормів для свиней в Україні регулюється ДСТУ 4124-2002 «Комбікорми повнораціонні для свиней. Технічні умови» та ДСТУ 4508:2005 «Комбікорми-концентрати для свиней. Технічні умови».

Комбікорми-концентрати не є повноцінним кормом, а виступають балансуючою добавкою до основного корму у разі нестачі тих чи інших мінеральних чи біологічно-активних компонентів у ньому.

Натомість повнораціонний комбікорм є готовим до вживання, збалансованим за всіма необхідними показниками кормом і не потребує додаткового балансування.

Повнораціонний комбікорм складається із 6-12 компонентів (зернова група, відходи харчової чи олієжирової промисловості, тощо) і біологічно-активних компонентів і мінералів.

Норми витрат корму на свиню.

Витрати комбікорму на одну голову значно коливається в залежності від віку, живої маси, фізіологічного стану та ін. Так, поросятам у 21 денному віці рекомендовано згодовувати в середньому 500-550 г комбікорму на 1 голову на добу; із 40-го до 60 дня – середня норма складатиме в межах 1,1-1,2 кг на голову на добу, у 60-90 денному віці даний показник буде становити – 1,8-2,0 кг; 90-120 денному віці – 2,4-2,5кг; у 120-150 днів – 2,8-2,9 кг і у 150-180 днів – 3,0-3,2 кг.

Місячну і річну потребу у комбікормі не важко розрахувати виходячи із денної потреби.

Важливо розуміти, що дані норми містять рекомендаційний характер, практично кожен виробник рекомендує власну схему годівлі, крім того необхідно брати до уваги конкретні умови господарства, загальний стан тварин, їх інтенсивність росту.

Відмінності в годівлі різних вікових груп.

Відмінності у годівлі поросят і молодняку свиней у різні вікові періоди пов’язані із зміною їх живої маси, інтенсивності росту і потреб в поживних речовинах на певному етапі життя. Тому, комбікорм готують для різних вікових груп.

Відомо, що поросята до 4 тижневого віку краще перетравлюють тваринні компоненти корму і жир. Тому, для поросят у цьому віці (10-30 днів) комбікорми містять більше сухого збираного молока, молочного цукру та клітковини, проте знижують вміст протеїну. З віком перетравність молочних кормів знижується, а рослинних збільшується.

Не менш важливим показником є вміст клітковини, рівень якої рекомендується утримувати на рівні 2,5% (від маси сухої речовини) у віці до 30-35 денного віку і 3,5% після 35 денного віку.

У поросят перших 2 місяців відзначається гостра потреба у залізі, вітамінах А, В, С, D, Е, К, Н, які необхідно поповнити за рахунок комбікорму.

Особливу увагу в раціонах свиней варто приділити незамінним амінокислотам: лізину, метіоніну, цистину, триптофану, які особливо важливі на перших етапах життя.

Як приготувати комбікорм власноруч?

Якщо Ви хочете приготувати повнораціонний комбікорм в домашніх умовах вам потрібно: зерно, допоміжні компоненти, млин, пристрій для змішування, ваги.

Зерно для комбікорму.

Зерно (ячмінь, пшениця, кукрудза та інше) повинно бути максимально чистим, сухим, без землі, тваринних екскрементів, цвілі, комірникових шкідників, отруйного насіння. Перед використання зерно бажано перевівати та очищувати.

Зерно уражене, неякісне, пріле, цвіле використовувати не можна. Якщо не має можливості замінити його повністю, частину поганого зерна змішують із якісним зерном (1:2-4).

Розмір крупи для комбікорму.

Зерно для комбікорму обов’язково перемелюють. Неважливо де ви його перемолете, важливо як. Розмір крупки повинен коливатися у межах 0,5-1,0 мм. Дрібніший помел перетворює зерно у борошно. Пилоподібна консистенція комбікорму погано поїдається твариною, налипає на слизові очей, носа. У тварин виникають сльозотечі, чихання, кашель, розвивається виразка шлунку.

Велика крупка, більше 1,0 мм погано перемішується із дрібними компонентами преміксів (БМВД), гірше перетравлюється, більше виходить із калом у неперетравному вигляді.

Строк зберігання крупи для комбікорму.

Перемелене зерно втрачає свою поживну цінність, тому його слід зберігати не довше 2 тижнів.

Рецепт комбікорму.

Універсального рецепту комбікорму для усіх тварин і птиці не існує. Також слід пам’ятати, що одне зерно не може повністю забезпечити потреби організму.

Наприклад, для годівлі одного поросяти віком 2-4 місяці рекомендують у день згодовувати:

Ячмінь, кг

0,75

Кукурудза, кг

0,2

Горох, кг

0,1

Трав’яне борошно, кг

0,06

Шрот соняшниковий, кг

0,2

Обрат, кг

1,2

Фосфат, г

9

Крейда, г

7

Сіль,г

5

Вітамінно-мінеральний премікс, г

15

Самим оптимальним рішенням для невеликих приватних господарств є приготування комбікорму на власній зерновій основі плюс БМВД (премікс).

Добре зарекомендував спосіб годівлі свиней масою 35-65 кг на такій рецептурі:

 • Ячмінь - 40%,
 • пшениця – 45%,
 • БМВД- 15%
 • Або, пшениця – 45%,
 • Кукурудза – 30%,
 • Шрот соняшниковий – 8%,
 • Жмих соєвий -12%,
 • Премікс – 5%.

Змішування компонентів комбікорму.

У домашніх умовах компоненти комбікорму часто відважують «на око». Все ж треба намагатися користуватися справними вагами, або мірним посудом (спеціальним відром). Точне зважування компонентів корму робить комбікорм корисним, а не просто сумішшю чого-небудь.

Компоненти комбікорму потрібно ретельно, декілька разів перемішувати. Одночасно можна перемішати до 10 кг комбікорму. Якщо потрібно перемішати більше, тоді перемішують частинами, які потім ще раз перемішують у одну суміш. Неоднорідне перемішування призводить до так званого «то пусто то густо».

Готовий комбікорм зберігається не довше місяця у сухому, прохолодному місці.

Чому краще купувати готові комбікорми?

Комбікорм виготовлений у заводських умовах має більш високу якість за рахунок:

 • контролю якості вхідної сировини;
 • точності і обґрунтованості обраних рецептур;
 • застосування спеціального обладнання;
 • контролю якості продукту на кожному технологічному етапі;
 • спеціальної упаковки, яка запобігає псуванню готової продукції;
 • широкого асортименту продукції для всіх вікових і фізіологічних груп свиней.

Комбікорми від компанії «АНКОРЕС-УКРАЇНА»

Експерти по годівлі пропонують готові комбікорми для свиней, поросят, свиноматок і кнурів. Все комбікорми мають унікальний склад і властивості які значно підвищують ефективність годування.

Код: 1101
6
20 кг
Комбікорм

ПРЕДСТАРТ

Престартерний комбікорм  для поросят віком від 3-го дня життя та при досягні маси тіла до 15 кг 
840 грн