Як підгодовувати поросят-сисунів: практичні поради

Як підгодовувати поросят-сисунів: практичні поради

Як годувати підсисних поросят? Чи можна використовувати концентрати для маленьких поросят? Які ознаки анемії у свиней? Ці та інші питання цікавлять не лише починаючих свинарів а й досвідчених фермерів.

Коли починати підгодовувати поросят?

З перших днів життя поросята потребують значної кількості додаткових поживних речовин.

Основні потреби поросят це: білок, амінокислоти, вуглеводи, жири та енергія. Крім того, молоді тварини потребують мінеральних речовин, вітамінів та води.

Другим кормом після молока свиноматки буде рослинний корм (зернова суміш) і до нього поросят слід привчати поступово.

Тому для забезпечення росту та розвитку (що видно з хороших середньодобових приростів), поросят потрібно підгодовувати з першого тижня життя.

Як підгодовувати поросят-сисунів: практичні поради

На початку підгодівлі для поросят облаштовують додаткове відділення, щоб свиноматка не мала змоги з’їсти корм для поросят. Там розміщують годівничку (низеньке корито) із спеціальним кормом та окремий посуд із чистою теплою водою. Молоко свиноматок містить 7% жиру, тому зазвичай поросята п’ють дуже багато рідини. Варто залишати достатню кількість чистої води, щоб тварини мали вільний доступ та пили вдосталь. Воду змінюють 5-6 разів на день, вимиваючи ретельно посуд.

Розпочинати підгодівлю із свіжих овочів чи фруктів не варто. Такий корм швидко закисає, а активні ферменти зеленого корму можуть призводити до проносів.

Що таке анемія поросят?

Анемія поросят– часте захворювання крові поросят перших тижнів життя. Серед різних видів анемій у поросят 3-5 днів життя найчастіше реєструється залізодефіцитна (або аліментарна) анемія.

Молоко свиноматки не в змозі забезпечити добову потребу поросят у залізі (10-15 мг Fe/голову/день). Ускладнює дефіцит заліза в організмі нестача у молоці  вітамінів (В6, В12, вітамін С) та мінералів ( нестача кобальту, марганцю, фосфору, міді). На цьому фоні на другий-третій тиждень життя у поросят розвивається аліментарна анемія.

До основних ознак захворювання належать:

  • Бліді слизові та  шкіра тварин;
  • Тьмяність шерстки;
  • Білий пронос на 10-15 день життя;
  • Поганий апетит та млявість;
  • Зменшення темпів росту та низька маса тіла.
Як підгодовувати поросят-сисунів: практичні поради

Для попередження хвороби тваринам потрібні солі заліза. Народні засоби (розчини залізного або мідного купоросу) краще не використовувати. В домашніх умовах дуже важко зробити стерильний, у правильній дозі, розчин. Ін'єкції таких розчинів можуть викликати утворення абсеців та не гарантують ефективність.

Найкраще звернутися до ветеринарних фахівців, які введуть спеціальні препарати заліза у стерильних умовах.

Для профілактики аліментарної анемії у підсисних поросят необхідно балансувати раціон свиноматок до опоросу та під час лактації. Введення у раціон спеціальних кормових добавок для супоросних свиноматок та БМВД для лактуючих свиноматок, що містять вітаміни та мінерали дуже добре впливає на здоров’я новонароджених поросят.

Зерно у годівлі поросят-сисунів: яке обрати

При народженні поросята мають лише 8 зубів. Нові з’являються на 5-6 день життя. У цей період ясна починають сильно свербіти і тварини починають жувати все тверде. Якщо поросят не підгодовувати, вони починають жувати підстилку, що часто викликає розлад шлунку.

Раніше для маленьких поросят спеціально підсмажували зерно ячменю. Приємний запах та смак ячменю стимулювали апетит, а тверде хрумке зерно  усувало свербіж ясен. Так поросята знайомилися із новим кормом. Така система підгодівлі дуже сильно залежить від якості зерна та ступеню смаження. За відсутності ячменю підсмажують будь яке інше зерно, що є доступним. Це може викликати несподівані розлади шлунку.

Чудовою альтернативою раннього привчання поросят до іншого корму є готовий предстартерний комбікорм для поросят у гранулці. Спеціально підібрана суміш рослинних та тваринних кормів, збагачених вітамінами та мінералами повністю забезпечує зростаючу потребу молодого організму, що інтенсивно росте. А міцна, хрумка гранула масажує ясна, усуваючи свербіж.

Як підгодовувати поросят-сисунів: практичні поради

Підгодівля поросят молоком

Якщо за тих чи інших причин (хвороба або генетична схильність) у свиноматки недостатньо виробляється молока, поросята починають недоїдати. Брак молока відчувається вже з 5 доби життя. Якщо поросята вже почали їсти предстартерний комбікорм, нестача поживних компонентів молока частково компенсується.

Замінити молоко свиноматки можна кип’яченим молоком корови, яке вигодовують за допомогою пляшечки з соскою. Малі поросята, як правило не вміють пити з тарілочки, тому наливати молоко у посуд не має сенсу. Випоювати потрібно не менше 3-4 разів на добу.

Як підгодовувати поросят-сисунів: практичні поради

Концентрати у годівлі поросят

Концентрати краще згодовувати у вигляді кормосуміші, в сухому або завареному вигляді. Приготовлену суміш дають разом з молоком. Якщо концентрат у сухому вигляді, то необхідно дрібно розмолоти та відокремити плівки вівса та ячменю. Сухі суміші та молочні корми повинні знаходитись у годівниці окремо один від одного.

Поросят, підгодівлю яких почали кашами або мокрими сумішами, важко пізніше перевести на повністю сухий корм. Мокрий корм швидко псується (особливо улітку) і його потрібно давати порційно у кількості, щоб поросята з’їли за один підхід. Це призводить до сильного розшарування гнізда. Сильніші поросята швидко наїдаються а слабші постійно недоїдають, або навіть пропускають прийом їжі.

Проста суміш дрібномеленого зерна, по-перше не задовольняє у поживі та мінералах ростучий організм. По-друге, зерновий пил забиває ніс, очі, трахею. Поросята чихають, кашляють. За нестачі води відмовляються їсти.

Найбільш ефективним при годівлі маленьких поросят в домашніх умовах є використання готових повнораціонних комбікормів. Вони збалансовані за усіма поживними факторами, включаючи біологічно активні речовини (амінокислоти, макро- і мікроелементи, вітаміни, ферменти та ін.).

Окрім того, найбільш високий ефект від введення біологічно активних речовин до раціонів тварин можливо отримати лише при комплексному їх застосуванні у вигляді преміксів та БМВД.

Рекомендуємо для годівлі поросят використовувати престартерний комбікорм у гранулі «Предстарт»  для поросят віком від 3-го дня життя. Це дозволяє відлучати поросят у 28 днів з масою тіла 8 кг. Продовжити годівлю поросят краще на раціоні із введенням БМВД добавки «Суперстарт 30%» для поросят масою тіла від 8 кг до 15 кг.

Це ті продукти, без яких не можливо уявити процес годівлі та отримання якісної м’ясної продукції. Використання БМВД для свиней дозволяє раціонально використовувати зернову базу господарства, заповнюючи нестачу мінеральних елементів, вітамінів та підтримувати поживну якість за рахунок білкової складової.

Код: 1101
6
20 кг
Комбікорм

ПРЕДСТАРТ

Престартерний комбікорм  для поросят віком від 3-го дня життя та при досягні маси тіла до 15 кг 
840 грн
Код: 21011
6
20 кг
БМВД добавка для енергійного росту поросят по досягненню маси тіла 15 кг
1180 грн