Як годувати теличку, яку залишили на майбутню корову?

Як годувати теличку, яку залишили на майбутню корову?

Що ви хочете від майбутньої корови?

Якщо ви твердо вирішили, що пора замінити стару корову на молоду, тоді ви вже точно знаєте чого хочете від майбутньої корови.

Бажання 1. Багато молока.

Бажання 2. Здорова та репродуктивна

Бажання 3. На розсуд господаря (колір, роги, характер…..).


Щоб бажання 1 було здійсненим, потрібно розуміти, що багато молока залежить від:

 1. Генетики. Тут як не крути, але від низькомолочної корови не слід чекати супермолочних нащадків. Тому, варто придбати теличку від селекційних батьків, або отримати власну від сперми породистого бика.
 2. Годівлі. Усі знають, що «молоко у корови на язиці». Але чомусь усі забувають, що «майбутнє молоко теж на язиці» у телички.
 3. Умови утримання та годівлі. Якщо корові не комфортно, навряд чи вона сильно буде перейматися кількістю молока.

Для здійснення Бажання 2, слід пам’ятати, що здоров’я та репродуктивність високопродуктивних породистих тварин дуже чутливі до: 1. Годівлі та 2.Утримання. 

Тому, чи буде ваша корова здоровою та репродуктивною залежить переважно від вас.

Як годувати теличку, яку залишили на майбутню корову?

Особливості годівлі телят.

Велика рогата худоба унікальна у питаннях росту та розвитку. Травна система телички розвивається у декілька етапів. І наша задача – на кожному етапі дати максимум – максимум поживних речовин, вітамінів, мінералів.

Так би мовити, задати темп, у якому теличка буде розвиватися та перетворюватися на високопродуктивну тварину.

Таких етапів можна виділити три:

 1. Молочний. На цьому етапі функціонує виключно сичуг та кишечник. Протягом усього молочного періоду активно формується молочна залоза. У нас є всього 60 діб, щоб закласти основу продуктивності та здоров’я майбутньої корови.
 2. Перехідний. В цей час починають працювати передшлунки ( рубець, сітка та книжка). Теличка все ще отримує переважну кількість поживних речовин з молока, але вже «вчиться» засвоювати грубі рослинні корми.  У перехідний період пора запускати активний розвиток рубця. Від розміру таактивного функціонування мікрофлори та  розміру рубцяВВ переходном периоде пора запускать активное развитие рубца. Ведь его размер и способность микрофлоры переваривать клетчатку в итоге играет важнейшую роль в продуктивности взрослой коровы и качестве ее молока. От того, на сколько полноценным и вместительным будет этот преджелудок, зависят будущие надои и молочный жир.
 3. Післямолочний. Це початок повноцінної діяльності травної системи із функціонуванням усіх передшлунків та шлунку. Послемолочный период – это равномерный рост всего организма. Это правильное развитие репродуктивной системы. Это набор нужной физиологической массы. Ведь нам интересно получать вес 340-360 кг уже в 12-14 месяцев. Это залог своевременного оплодотворения и начала первой лактации в возрасте 24-26 месяцев

Кожний етап унікальний та має свої особливості годівлі.

Якщо ви хочете виростити гарну корову з телички слід почати з самого початку.

У свій день народження та у наступні 60 діб теличка фактично тварина з одним шлунком (моногастрична). З усіх камер шлунку ( а їх 4, якщо хто забув) функціонує виключно сичуг, який і розщепляє білок молока та готує його до всмоктування у кишечнику. Для цього випоювання молоком має бути правильним й фінансово виправданим.

На питання: чи можна вигодувати теля без молока, відповідь  - так.

На питання: чи можна виростити теля без молока на майбутню корову – однозначно ні.                                                                                               

Тому, перший крок у годівлі – перша порція молозива не пізніше 30 хв - 1 години після народження. Чому так принципово?

Справа у тому, що теля народжується «стерильним». І з затишного стерильного середовища воно потрапляє у агресивний, повний загроз та зараз світ.

Імунна система новонародженого не розвинута, тому у перші два тижня він повністю буде залежати від колострального імунітету матері (повний набір імуноглобулінів молозива).

У першу годину життя стінка кишечнику теля пропускає практично усе, що є  у молозиві. Саме зараз телятко може засвоїти максимум антитіл та неспецифічних імуноглобулінів молозива. Для гарного старту важливо дати не менше 200,0 г цього «золота».
У перший день телятко має випити не менше 2,5 л молозива за декілька підходів. Саме такий старт має уберегти тварину від майбутніх загроз.

Молозивний період, нажаль, короткий 5-7 діб, тому на ньому економити категорично не варто.

Як правильно випоювати телятко молоком?

У подальшій годівлі теляти у молочний період слід дотримуватися базових правил випоювання:

 1. Кількість та частота випоювання. На одне теля у день не менше 2,5-5,0 л молока у перші два тижня життя 2-3 рази з рівномірними інтервалами.
 2. Якість та безпечність молока. В ідеалі молоко має бути від корови-матері, температурою 35-37оС. Якщо такої можливості не має, тоді краще використовувати молоко пастерізоване та охолоджене до оптимальної температури. Не варто випоювати молоко холодне, це призведе до переохолодження теляти (у перші два тижня терморегуляція організму ще не стабілізувалася) та захворювань (бронхіти, гастрити, діареї). Холодне молоко погано засвоюється. Фактично гроші на вітер.
 3. Порядок та гігієна випоювання. Випоювання має забезпечувати надходження молока безпосередньо у сичуг (без потрапляння у ще нефункціонуючий рубець), тому це краще робити за допомогою соски, яку після кожного випоювання потрібно спочатку вимити холодною водою та потім сполоснути окропом та висушити.

З інформацією як правильно організувати випоювання телички молозивом та молоком у перший місяць життя можна ознайомитися  тут:

Особливості  годівлі телят від народження до 6-ти місяців

Як годувати теличку, яку залишили на майбутню корову?

Коли починати підгодовувати теличку ?

Починаючи з другого тижня життя у годівлю телички слід вводити сухі грубі корми.

Для чого ?

 1. Теличка має навчитися їсти грубі корми, тому що це все одне має статися.
 2. Грубий корм потрапляючи у несформований рубець подразнює недорозвинені ворсинки, спонукаючи їх до розвитку.
 3. З грубим кормом у рубець потрапляє мікрофлора, яка і буде у подальшому переробляти клітковину. Чим якісніше буде мікрофлора, тим ефективніше перетравлення.
 4. Грубий корм має розвинути рубець у об’ємі. У гарної корови – великий рубець.
 5. Теличка, що вчасно навчилася їсти грубий корм, швидше набирає масу тіла.

Як привчати теличку їсти грубий корм?

Привчати їсти грубий корм можна традиційно, прив’язуючи жмут якісного сіна до стійла. Але такий спосіб не забезпечує інтенсивне подразнення слизової рубця. Якщо мікрофлори у рубці мало (немає ) таке сіно не перетравлюється (просто йде транзитом). Джерелом основних поживних компонентів довгий час буде залишатися молоко.

На сьогодні чудовою альтернативою першого грубого корму є готовий комбікорм у гранульованій формі.

З чого краще почати годувати теля: сіно чи комбікорм?

Готовий комбікорм зроблений спеціально для телят молочного періоду враховує потребу у всіх компонентах росту та містить необхідну енергію для розвитку.

Гранульована форма має перевагу на відміну від суміші перемеленого зерна. Такий комбікорм не пилить, не розпадається на окремі частки, добре поїдається твариною.

Міцна гранулка подразнює слизову рубця, сприяючи росту ворсинок та заселенню спеціальною мікрофлорою.

Показником правильної годівлі телички є щодобові прирости маси тіла не менше 800 гр/день.

Як довго годувати молоком теличку?

Для отримання гарної корови теличку випоюють молоком не менше 3– х місяців. З молоком у організм надходять необхідні гормони, які сприяють росту та розвитку статевої системи та молочної залози.

Проте масу тіла одним молоком не забезпечиш, тому до трьох місяців теличка має споживати готового гранульованого комбікорму не менше 0,7-1,0 кг/день.

Починаючи з 4-го місяця раціон телички має містити сіно, концентровані корми, коренеплоди, силос, та бути збалансованим.

Як годувати теличку, яку залишили на майбутню корову?

Як вибрати комбікорм у гранулі для годівлі телят?

Готовий комбікорм у гранулі є першим кормом для теляти після молока корови. Від якості цього корму буде залежати швидкість та ефективність годівлі телички.

Якісний комбікорм має бути:

 1. Свіжим. Термін зберігання готового комбікорму згідно ДСТУ не більше 1 місяця. Несвіжий комбікорм містить токсичні продукти окислення зерна.
 2. Правильним. Гранула комбікорму має бути міцною, не розсипатися у руці, без вмісту бруду, піску, ґрунту, ниток.
 3. Якісним. Комбікорм має містити усі необхідні поживні компоненти, вітаміни, мінерали. Зі складом комбікорму можна ознайомитися у сертифікаті якості.
 4. Безпечним. Виготовлення комбікорму у відповідних санітарно-гігієнічних умовах забезпечує високу санітарну якість корму.
 5. Ефективним. Гарний комбікорм добре згодовується. Стабільний набір маси тіла на рівні не менше 800,0 гр/день свідчить про якість предстартерного комбікорму.
Код: 12011
6
20 кг
Комбікорм

ПРЕДСТАРТ Т-0

Готовий корм для правильного розвитку і впевненого вирощування телят до 3 місячного віку, або по досягненню 120 кг
780 грн