Премікси, БМВД, комбікорми: в чому різниця і що краще?

Премікси, БМВД, комбікорми: в чому різниця і що краще?

Кормові добавки - це комплексні продукти для годівлі, метою яких є поліпшення біологічної цінності кормів, особливо домашнього приготування, підвищення рівня їх засвоюваності в організмі тварин, повноцінне забезпечення тварин необхідними поживними речовинами, підтримання та покращення здоров’я, підсилення імунітету.

На сьогоднішній день український ринок пропонує сотні різних видів і типів таких добавок, а їх кількість щорічно збільшується. Тому варто познайомитись із ними дещо ближче.

Що таке премікси?

Премікси - це кормові добавки в основі яких знаходяться суміші вітамінів, мікро- і макроелементів, біологічно активних речовин, завданням яких є балансування комбікормів і особливо кормів власного виробництва, підвищення їх біологічної цінності, підвищення засвоюваності компонентів корму в організмі тварин.

Дія преміксів на організм тварин ґрунтується на забезпеченні необхідними речовинами, які не синтезуються в організмі зовсім, або в недостатній кількості та не можуть бути отримані, в достатній кількості, з господарських кормів.

Що таке БМВД?

Білкова мінеральна вітамінна добавка (БМВД) є комплексом концентрованих біологічно-активних компонентів, функція яких забезпечити організм тварини замінними і незамінними амінокислотами, вітамінами групи А, D, B, K та мінеральними компонентами необхідними для підтримання загального стану здоров’я та імунітету, забезпечення і підтримання високої продуктивності та відтворної здатності.

БМВД мають високу ефективність застосування лише в суміші із основним кормом і не є йому заміною, а лише балансуючою частиною. Введення в раціон БМВД рекомендується на рівні до 30%.

Що таке комбікорми?

Повнораціонний комбікорм - це сипучий або гранульований корм, який складається із рослинних, тваринних, біологічно активних компонентів та мінералів, збалансований за всіма необхідними показниками. Він застосовується як готовий основний корм у годівлі певного виду і віку тварин чи птиці і не потребує додаткового збагачення чи балансування іншими компонентами.

Різниця між БМВД, преміксами та комбікормом.

Премікси і БМВД по суті не є повноцінними кормами, а лише концентрованими сумішами біологічно активних речовин, мікро і макроелементів, білків, амінокислот тощо, які використовуються для підвищення біологічної та енергетичної цінності вже наявного корму, закупленого або самостійно виготовленого. Так, премікси в загальній структурі раціону повинні займати не більше 1-5%, а БМВД від 10 до 30%.

Натомість повнораціонний комбікорм використовується як заміна основного корму, він готовий до споживання і вже містить всі необхідні компоненти та поживні речовини в необхідній кількості.

Що краще використовувати? БМВД, премікси чи комбікорма.

Зазвичай використання БВМД і преміксів доцільне за наявності власної міцної і різноманітної кормової бази. В залежності від якості отриманих і заготовлених кормів, їх можна збагатити невеликою кількість преміксу (1-3% від маси корму), або БМВД, якої дозволяється вводити до 25%, що частково економить наявні корми.

Натомість повнораціонний комбікорм найчастіше використовують господарства, які не мають власної кормової бази і великі, високотехнологічні підприємства. Використання повнораціонного комбікорму зменшує витрати праці на приготування, зберігання і роздачу кормів та не вимагає наявності кормоцеху на підприємстві, що досить ефективно з економічної точки зору.