Як правильно зберігати комбікорм у домашніх умовах? Ознаки псування корму

Як правильно зберігати комбікорм у домашніх умовах? Ознаки псування корму

Чому не можна згодовувати зіпсований корм тваринам?

Люди часто спостерігають, що тварини інколи, або часто, їдять зовсім неапетитний, відверто зіпсований корм. Це формує уяву, що тваринам все одно який корм їсти. Насправді, це зовсім не так.

Організм тварини потребує якісної поживної енергетичної безпечної їжі.

Від якості останньої напряму залежить як швидко та повно буде реалізовуватися генетичний потенціал тварини: прирости живої маси, кількість молока, яйця, якість хутра, вовни.

Зіпсований корм не забезпечує тварину якісними поживними компонентами, навіть більшу, зіпсований корм отруює організм.

Тварина, що постійно змушена їсти зіпсований корм втрачає вагу, різко знижує продуктивність, погано переносить холод чи спеку, часто хворіє, не реагує на вакцинацію.


Як правильно зберігати комбікорм у домашніх умовах? Ознаки псування корму

Ознаки псування корму

Як можна визначити якість корму у домашніх умовах без спеціального обладнання та підготовки? Дуже просто. Довіряйте своїм очам та носу.

Зазвичай, псування корму досить легко визначити за зовнішнім виглядом. Першими ознаками псування кормів є часткова або повна зміна кольору, поява неприємних кислих, гнильних, прогірклих запахів, зміна консистенції, злежування у грудочки, руйнування гранули, ослизнення. Знаходження у кормі ґрунту, камінців, піску, фекалій гризунів та птахів, шкідників зерна, насіння отруйних рослин свідчить про псування корму.

Ознаки псування зерна

Першими ознаками ураження зерна є зміна кольору, поява кольорових (часто чорних) плям на поверхні та у середині зернин. Підвищена волога призводить до злежування, утворюються грудки зерна та цвілі, з’являється неприємний затхлий запах.

Ознаки псування комбікорму

Комбікорм – це суміш подрібненого зерна із кормовими добавками білка, мінералів та вітамінів. У цій суміші усі компоненти взаємодіють, тому термін зберігання більше ніж один місяць призводить до інтенсивного прогіркання корму. Зіпсований комбікорм набуває неприємного запаху прогірклого сала.

Довге зберігання у вологому приміщенні призводить до злежування, утворюються грудки із цвіллю.

Якщо комбікорм зберігається насипом на підлозі, він забруднюється ґрунтом, фекаліями гризунів, птахів.

Особливий комбікорм у гранулі має переваги перед звичайним комбікормом у суміші. У гранулі поживні компоненти зберігаються краще, проте під час зберігання у вологому приміщенні гранулка розсипається, втрачає свою захисну оболонку. Такий комбікорм швидко псується, втрачає привабливий аромат, смак та консистенцію.

Як правильно зберігати комбікорм у домашніх умовах? Ознаки псування корму

Ознаки псування преміксу

Премікс – спеціальна кормова добавка, що містить концентровану кількість мінералів та вітамінів на певному наповнювачі. Зіпсовані премікси містять неоднорідну суміш із грудками різних компонентів. Якщо відкритий мішок зберігається у вологому приміщенні, премікси дуже швидко натягують вологу та починають злежуватися або навіть «текти».


Ознаки псування БМВД

БМВД – це кормовий концентрат, який містить крім мінералів та вітамінів ще додаткове джерело білка. Тому зберігання БМВД довше зазначеного терміну (як правило, це один-три місяці) призводить до інтенсивного прогіркання кормової добавки. Зберігання у вологому приміщенні призводить до злежування та інтенсивного забруднення цвіллю.

Правильне зберігання комбікорму. Це як?

Для правильного зберігання корму для тварин, зокрема комбікорму слід дотримуватися простих, але дієвих порад.

  • Зберігайте корм в окремому, спеціальному приміщенні. В ідеалі це темне, сухе (вологість нижче 70%) приміщення з гарною вентиляцією. Зберігання корму у приміщенні разом із тваринами призводить до швидкого псування корму.

Категорично забороняється зберігати разом корм та матеріали із сильним запахом (отрути, хімічні реактиви, паливно-мастильні матеріали).

Зберігати корм слід на підвищеннях (палетах). Це дозволяє повітрю циркулювати у приміщенні, а корму не тягнути вологість із підлоги.

При зберіганні комбікорму за вологості понад 85% термін зберігання комбікорму зменшується до 15 діб. Якщо комбікорм містить м'ясокісткове борошно або тваринний жир – його зберігають не довше 5-10 діб.

Різні партії корму мають зберігатися окремо і використовуватися за принципом: перший прийшов на склад-перший був використаний.

Не слід змішувати свіжий та старий комбікорм.

  • Дотримуйтеся строків зберігання корму. Комбікорм, або мелене зерно зберігає свої властивості протягом одного місяця. Тому, якщо ви закуповуєте готовий корм, звертайте увагу на строки виготовлення. Закуповувати готовий комбікорм або робити його самотужки на тривалий період збільшує вірогідність псування корму.

  • Зберігайте корм у закритій тарі. Якщо ви не можете використати корм чи кормову добавку зразу, відкривайте тільки необхідну разову кількість тари (мішків), яку за можливості знову закривайте.

  • Використовуйте спеціальний інвентар для відбору та замішування корму. Використання одного інструменту (ківш, лопата, миска) для різних цілей призводить до інтенсивного забруднення невикористаного залишку корму.

  • Категорично забороняється використовувати один той самий інструмент для корму та прибирання.

  • Боріться зі шкідниками. Щури, миші, горобці, голуби не повинні контактувати з зерном, меленою крупою, готовим комбікормом та кормовими добавками. Гризуни та птиця охоче поїдають корми та заражують їх небезпечними вірусними, бактерійними та гельмінтними збудниками.

Для боротьби із шкідниками використовуйте виключно закриті пастки (на липкій основі) та відлякувачи.

Розсипання отрути на підлогу у приміщенні для зберігання корму категоричного заборонено, отрута може потрапити у корм та призвести до загибелі тварин.

Що робити якщо комбікорм зіпсований?

Згодовування зіпсованого комбікорму призводить до важких отруйних станів тварин. Тому, якщо цей корм призначений для молодих тварин, вагітних та лактуючих самок все ж прийдеться його замінити на якісний.

Але якщо у господарстві велика кількість зіпсованого цілого або меленого зерна, на жаль, рідко коли його можна замінити на таку ж партію якісного. Тому, враховуючи важку ситуацію, слід шукати більш оптимальні шляхи розв'язання проблеми.

Якщо комбікорм зіпсований, тоді:

Рішення 1. Не використовувати для годівлі. Замінити виключно свіжим якісним комбікормом.

Рішення 2. Розбавляти зіпсований комбікорм свіжим якісним безпечним в залежності від ступеня псування (1:2, 1:4, 1:6).

Рішення 3. До розбавленого зіпсованого комбікорму додавати спеціальні кормові добавки-адсорбенти токсинів. Слід пам’ятати, що адсорбенти необхідно використовувати виключно у випадку токсичності корму. Вони не призначені для постійного згодовування.

Під час вибору адсорбенту необхідно звертати увагу на швидкість сорбції та сорбуючу поверхню препарату. Найкращими серед адсорбентів у категорії ефективність/екологічність/технологічність/ціна є вугільні сорбенти, зокрема,адсорбент «Бетасорб».

Код: 50001
6
250 г
Адсорбент мікотоксинів

БЕТАСОРБ

Адсорбент мікотоксинів і токсинів органічного та неорганічного походження для сільськогосподарських тварин
150 грн