Як годувати кнурів-плідників? Рекомендації вітчизняних та іноземних фахівців

Як годувати кнурів-плідників? Рекомендації вітчизняних та іноземних фахівців

Матеріали авторів Mark J. Estienne та Allen F. Harper, з дослідного центру Tidewater AREC, VA Tech, опубліковано в журналі Livestock Update, 2004 Переклад Анни Пархомюк, спеціально для ТОВ “Анкорес-Україна”

Чи є різниця у годівлі свиней та кнурів-плідників?

Так, є. Звичайні свині годуються з метою отримання м’ясної продукції, тому їх раціони спрямовані на отримання якісної м’ясної сировини за мінімальні строки.

Кнурі-плідники - це особлива категорія свиней, що забезпечують репродукцію стада. Вони мають жити довго й щасливо не менше 3 років. Враховуючи біологічну особливість, свині схильні до ожиріння, тому годувати їх потрібно з урахуванням високих енергетичних витрат.

Основним завданням кнурів-плідників є продукція якісної сперми, з високою концентрацією рухливих, життєздатних сперміїв. Тому, для кнурів-плідників важливо дотримуватися режиму експлуатації, щоденного моціону та правильного раціону.

Як правило, експлуатацію кнурів як плідників, розпочинають з 9-ти місячного віку. Система підготовки кнурів поділена на кілька фаз: підготовка, експлуатація, що поступово збільшується, та відпочинок. Рекомендується режим садок 2-3 на тиждень, який залежить від віку та вгодованості тварини.

Режим експлуатації кнурів-плідників

Інтенсивність використання

Вік кнура-плідника, міс

10-12

13-18

19-24

25-36

понад 36

Помірна, раз/міс

до 4

до 6

до 8

до 10

до 12

Інтенсивна, раз/міс

-

7-12

9-16

11-20

13-24

Утримання кнурів-плідників

Утримують кнурів-плідників індивідуально або групами по 3 - 4 голови в станку, з розрахунку на кожну голову не менше ніж 3 м2 площі. Важливо, що індивідуальне утримання кнура позитивно впливає на збільшення еякуляту на 12,4% (на 303,7 - 341,5 мл/садку).

Ідеальним місцем для кнура є простора затишна клітка з температурою повітря 14оС, вологістю 75%.

Моціон для кнура позитивно впливає на загальний стан здоров’я та продукцію сперми. Кнур повинен мати змогу щоденних прогулянок на відкритих майданчиках у будь яку пору року не менше 2-3 год. Систематичні прогулянки сприяють доброму розвитку кнурів-плідників, зміцнюють ноги, нормалізують обмін речовин, забезпечують високу статеву активність та нормалізують поведінку.

Кнури-плідники без систематичного моціону «застоюються», швидше жиріють, слабнуть на ноги, погано реагують на свиноматку та неохоче йдуть на чучело, швидко втрачають племінну цінність.

Наявність вигульних майданчиків не гарантує активний моціон, чим старше тварини тим охоче вони лежать та сплять на свіжому повітрі. Для таких «ледацюг» рекомендується примусовий моціон на спеціальних тренажерах із біговою стрічкою із швидкістю 2 км/год на відстань до 2 км 3 рази на тиждень.

Режим годівлі кнурів

Якщо для свиней, призначених на забій рекомендується вільний доступ до корму протягом дня, тоді як для кнурів рекомендують порціонно згодовувати готовий збалансований зволожений комбікорм дві на день. Норма добової даванки комбікорму на кнура становить 3,6 кг. Вільний доступ до корму призводить до швидкого ожиріння кнурів та зниження лібідо та якості сперми.

Збалансованість раціону за амінокислотами, мінералами та вітамінами дозволяє знизити рівень енергії та протеїну на 15% без зниження кількісних та якісних показників спермопродукції.

Голодування кнурів призводить до зниження статевої активності, низької концентрації сперміїв з поганою запліднювальною властивістю.

Корм для кнурів-плідників має складатися з концентрованих кормів (не менше 75%) та різноманітних соковитих та грубих кормів.

Кращими для годівлі кнурів є овес, просо, ячмінь, люпин, пшеничні висівки, соняшниковий шрот. Тварини добре реагують на введення у раціон соковитих кормів: коренеплодів, трав’яного борошна, силосу.

Особливість годівлі кнурів полягає у тому, що позитивна реакція на годівлю виявляється не зразу а через певний час. Процес сперматогенезу триває не менше ніж два тижні, тому підготовку кнурів до отримання сперми розпочинають не пізніше 20-30 днів.

В період інтенсивного використання у кнурів-плідників активізується обмін речовин і підвищується потреба у поживних речовинах. Наприклад, дорослому кнуру масою тіла 300 кг на добу під час статевого спокою необхідно перетравного протеїну – 460 г/добу а в період інтенсивного використання потреба збільшується до 500 г/добу.

Загальна даванка корму не повинна перевищувати 2-3% живої маси кнура (5-7 кг/день). Об’ємні корми слід обмежувати.

Норми годівлі кнурів-плідників. Особливості підходу до годівлі кнурів-плідників вітчизняних та іноземних фахівців

На потребу в поживних речовинах кнурів-плідників впливають різні фактори, зокрема: стан здоров’я, температура навколишнього середовища та режим експлуатації.

Підходи до оцінки потреби та відповідного забезпечення кнурів-плідників енергією та поживними компонентами різняться серед фахівців. Так, іноземні спеціалісти спираються на рекомендації Національної дослідної ради (NRC) щодо вимог до поживності кормів для кнурів,1998 р., які вважаються базовими.

Вітчизняні фахівців беруть за орієнтир показники поживності Довідника «Нормы и рационы кормления сельскохозяйственных животных» під редакцією А. Калашникова, 1985 р.

Базові показники раціону годівлі кнурів-плідників на день

показники раціону 

рекомендації Національної дослідної ради (NRC) щодо вимог до поживності кормів для кнурів, 1998 р

рекомендації Довідника «Нормы и рационы кормления сельскохозяйственных животных» під редакцією А. Калашникова, 1985 р. 

Кількість корму, кг/день

4,4

6

Обмінна енергія 

6,530 Мкал

42,4 МДж

Сирий протеїн, г (% раціону)

260,0 (13%)

590,0 (17%)

Лізин, г (% раціону)

12,0 (0,60%)

28,0

Селен, мг

0,3

 

Вітамін А, МО

8000

17 000

Вітамін D3, МО

400

1700

Вітамін Е, МО

88

145

Вітамін К, мг

1,0

 

Біотин, мг

0,4

 

Холін, мг

2,5

 

Фолієва кислота, мг

2,6

 

Ніацин, мг

20,0

 

Пантотенова кислота, мг

24,0

68,0

Рибофлавін, мг

7,5

18,0

Тіамін, мг

2,0

7,7

Вітамін В6, мг

2,0

 

Вітамін В 12, мг

0,03

0,08

Лінолева кислота, г (% раціону)

2,0 (0,1%)

 

Вплив білка та енергії корму на репродуктивні характеристики кнурів-плідників

Згідно рекомендацій Національної дослідної ради (NRC) кнурам-плідникам необхідно 6,5 Мкал обмінної енергії, 260,0 г загального білка та 12,0 г лізину на день. Щоденні потреби в енергії повинні забезпечувати найбільш затратні енергетичні процеси підтримання життєздатності організму та функціонування репродуктивних функцій.

Довготривале білкове та енергетичне голодування знижує вироблення сперматозоїдів. Особливо згубно діє саме білкове голодування. Так, за однакового рівня обмінної енергії 6,82 Мкал/день раціони з низьким вмістом білка (146,0 г сирого протеїну та 6,2 г лізину) не впливали на якісні характеристики сперми проте у кнурів збільшувався час на садку та початок еякуляції. Через 8 тижнів такої годівлі у кнурів зменшувався об’єм та тривалість еякуляції.

Дефіцит білка у раціоні призводить до зниження синтезу естрадіолу, гормону, що регулює статеву активність (лібідо).

63% кнурів-плідників, які отримували низькоенергетичний корм із низьким вмістом білка (7,7 г лізину/день) постійно відмовлялися від опудала

25% кнурів-плідників, що споживали низькоенергетичний раціон (6,1 Мкал обмінної енергії/день) з високим вмістом білка (18,1 г лізину/день) мали проблеми із садкою на опудало.

Кнурі-плідники, що споживали високоенергетичний (7,7 Мкал обмінної енергії/день) корм із високим вмістом білка (18,1 г лізину/день) мали високе лібідо, еякулювали на 33% довше із отриманням на 60% більше сперми у порівнянні із кнурами, що мали дефіцит енергії та білка.

Таким чином, зниження статевої активності є ознакою необхідності кореляції раціону.

Вплив вітамінів на репродуктивні характеристики кнурів-плідників

Додаткове введення жиророзчинних та водорозчинних вітамінів (понад базову норму) не призводить до помітного впливу на характеристики сперми та статевої активності кнурів.

Кнурі, що отримували раціони збагачені селеном (0,46 мг/кг корму) продукували сперматозоїди з високою рухливістю та меншою кількістю аномальних клітин, з високою заплідненістю. Американські рекомендовані норми (FDA) введення селену становлять до 0,27 мг/кг корму.

Вплив жирних кислот на репродуктивні характеристики кнурів-плідників

Лінолева кислота (омега-6 жирна кислота) є єдиною жирною кислотою, вміст якої необхідно враховувати у раціоні кнурів-плідників (0,1%). Також важливо наявність у раціоні необхідної кількості вітаміну Е, який виступає у якості антиоксиданту, що запобігає окисненню жирних кислот та зміні їх біологічного стану. Додаткове введення у раціон джерел жирних кислот (олія тунця 27,0 г/кг корму) збільшує відсоток життєздатних і рухливих сперматозоїдів з нормальною морфологією акросом.

Оригінал статті тут

Якщо цей матеріал був вам цікавий, поділіться ним з колегами. Хай світ стане краще.

Код: 21017
6
20 кг
БМВД добавка для забезпечення інтенсивного розвитку та оптимальної кондиції хряків-донорів якісної сперми.
1000 грн