Матеріали авторів Yan Li, Weiren Yang та інші, асоціація тваринників та ветеринарів Китаю, 2018,
Переклад Анни Пархомюк, спеціально для ТОВ «Анкорес –Україна»
Введення заліза у формі добавки в раціон свиноматкам практикується вже давно, але до цих пір не має очікуваної ефективності. Порушення активності заліза у організмі пов'язано з антагонізмом (пригнічуючою конкуренцією) серед мікроелементів і макроелементів. Тому, особливо актуальним питанням є додаткове введення заліза у формі спеціальних хелатів, які засвоюються на 125-185% краще ніж неорганічні сполуки заліза.
Щоб визначити краще джерело заліза було випробувано добавку на основі гліцинового хелату із вмістом заліза 14,75% та класичного моногідрату сульфату заліза, що містить 29,84% заліза.
Дослідження проводилися на свиноматках 3 - 4 супоросності гібридів ландрас + велика біла, яких поділили на дві групи та задавали залізо у формі хелату та сульфату. Цікаво було визначити не лише більш ефективне джерело заліза а також оптимальну дозу: 50 мг/кг, 80 мг/кг, 110 мг/кг чи 140 мг/кг.
Ефективність залізовмісної добавки визначається якістю поросят, що народилися. У поросят, які народилися від свиноматок, що отримували залізовмісну добавку на основі гліцинового хелату збільшився вміст заліза в печінці, селезінці, нирках та стегнових кістках, піднявся рівень еритроцитів і концентрації гемоглобіну в крові, значно підвищився вміст сироваткового заліза у порівнянні з показниками поросят від свиноматок, що отримували сульфат заліза.
Профілактика залізовмісної анемії у поросят повинна починатися ще у період неонатального розвитку. Введення у раціон супоросних свиноматок залізовмісних кормових добавок на основі органічних хелатів у дозі 110 мг/кг збільшують рівень всмоктуваності заліза.
Це сприяє народженню життєздатного молодняку із високим залізовмісним депо кровотворних органів. Такі поросята швидше ростуть та розвиваються. Однак покращене засвоювання хелатного заліза не дозволило позбутися у технологічній схемі застосовання ін’єкційного препарату «Феруму декстрин» у дозі 100 мг на порося на 3 добу від народження як додаткове джерело заліза.
Якщо цей матеріал був вам цікавий, поділіться ним з колегами. Хай світ стане краще.